HABERLER


Bahadır Tıbbi Aletler, yatırımlarıyla üretim hızını artıracak.

 •  SAMSUN - Sağlık kurumlarının bütün branşları için medikal aletler, steril konteyner sistemleri, hastane terlikleri ve masa üstü buhar sterilizatörlerin üretimini gerçekleştiren Bahadır Tıbbi Aletleri yatırımlarıyla üretim hızını artırma hedefinde. 200’e yakın personelleri ile Samsun’daki fabrikalarında üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getiren Bahadır Tıbbi Aletler Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır, sağlam adımlar atarak büyümek istedikleri için yatırımlarının büyük çoğunluğunu kendi öz kaynakları ile gerçekleştirdiklerini belirtti. Üretim hızını ve ürün kalitesini artırmak için yatırımlarına bu yıl ve önümüzdeki yıllarda da devam edeceklerini söyleyen Bahadır, “Ayrıca ana ürün gruplarını oluşturan ister cerrahi el aleti ister sterilizasyon konteynerleri olsun bütün ürünlerimizin üretim sürecini kısaltmak adına makineleşmeye önem veriyor ve gerekli yatırımlar ile bu süreci devam ettiriyoruz” dedi. Geçen yıl da ürün kalitesini, üretim hızını ve ürün çeşitliliğini artırmak için bir takım yatırımları olduğunu bildiren Bahadır, sterilizasyon konteyner sisteminin aksesuarlarından biri olan tel sepetlerine alternatif olarak delikli saç tepsi üretimine başladıkların bildirdi.

   
  “En büyük alıcı Avrupa”
   
  Bahadır Tıbbi Aletler’in, sağlık sektöründe hizmet veren şirket olduğunu aktaran Bahadır,1983 yılında kurulan firmanın, Türkiye`nin önde gelen cerrahi alet üreticilerinden biri olduğunu dile getirdi. Ürünlerinin büyük bir bölümü ihraç etiklerini ifade eden Bahadır, Almanya, Fransa, İtalya ve Amerika temsilcilikleri başta olmak üzere dünyanın her yerine ürünlerini ulaştırıldığını vurguladı. Bahadır, iç piyasada ise İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya Adana, Diyarbakır ve Samsun olmak üzere Türkiye’nin yedi bölgesinde temsilciliklerinin olduğu bilgisini verdi. Ürettikleri sterilizasyon konteynerlerinin yüzde 80’ini yurtdışına ihraç ettiklerini açıklayan Bahadır, ürünlerinin dünyanın birçok yerine gönderdiklerini ancak Avrupalı müşterilerin en büyük alıcıları olduğunu aktardı. Avrupa’da 2010 yılında yaşanan ekonomik krizin tüm sektörü olduğu gibi firmalarını da etkilediğinden bahseden Bahadır, buna rağmen sağlık gibi çok sayıda avantaj barındıran bir sektörde faaliyet gösterdikleri için, 2010 yılının çok zor geçmediğini anlattı.
   
  “Sektörde pazar potansiyeli yüksek”
   
  İçinde bulundukları sektörde faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmalarına yeterince bütçe ayırmadıklarına değinen Bahadır, Ar-Ge çalışmalarında mutlaka ihtiyaç duyulan üniversite-sanayi işbirliğinin, arzu edilen ölçüde gerçekleşmediğini dile getirdi. Bu yüzden de sektörde inovatif yeni ürün geliştirme çalışmalarının yeterince yapılmadığını belirten Bahadır, devlete bağlı araştırma kurumlarının gönüllü desteklerinin Ar-Ge faaliyetlerine teşvikte fayda sağlayacağı kanaatinde olduğunu belirtti.
   
  Sektörün yurtiçi ve yurtdışı pazar potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Bahadır, Avrupa ile karşılaştırıldığında sektöre yatırımcıların gösterdiği ilginin yeterli olmadığını kaydetti. Ayrıca hammadde tedarikinde ve makine alımlarında dışa bağımlı olmanın sektörün en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayan Bahadır, bu konu da iyileştirmeler yapılması ve yerli üretimin payını artırmak için teşvik sağlanması gerekliliğinin altını çizdi.
   
  Sektörün birçok yan sektörü tetikleyen bir yapıya sahip olduğuna değinen Bahadır, üretici firmaların temelini oluşturan yan sanayilerin oluşmasının sektörün gelişiminde çok önemli yeri olduğunu aktardı.
   
  Diğer bir yandan sürekli gelişen ve doğrudan insan hayatını etkileyen sektörün yoğun bir bilgi kullanımını gerektirdiğine dikkat çeken Bahadır, “Bu yüzden medikal literatürünün sanat liselerinden itibaren eğitim sürecine dâhil edilmesi gerektiğine inanıyorum. Böylelikle istihdam için gerekli olan nitelikli eleman sıkıntısı da ortadan kalkmış olur. Sektörümüzün ihtiyaçlarına cevap verecek kanunlar ve düzenlemeler gündeme alınmalı” açıklamasında bulundu. Sektörün gelişmesi ve dış piyasada varlık göstermesinde devlet desteğinin çok büyük önemi olduğunu bildiren Bahadır, medikal sektörün gelişmeye büyümeye açık ve desteklenmeye değer önemli ekonomik fırsatlar barındırdığını söyledi.
   
  “Üniversite-sanayi işbirliği yetersiz”
   
  Sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmalarına yeterince bütçe ayırmadıklarına değinen Ahmet Bahadır, Ar-Ge çalışmalarında ihtiyaç duyulan üniversite-sanayi işbirliğinin, arzu edilen ölçüde gerçekleşmediğini dile getirdi.

Contact Us

BAHADIR
Organize Sanayi 55300
Samsun / TURKEY

Mail: info@bahadir.com.tr

Follow Us

  

Mailling List

You can subscribe to our mailing list to
be informed about the latest happenings.

   Send

Your E-mail Adress

Copyright © All Rights Reserved